Brno a okolí

Město Brno – www.brno.cz

největší, historické hlavní město Moravy a druhé největší město ČR leží na soutoku Svratky a Svitavy. Je správním centrem Jihomoravského kraje, významnou politickou, společenskou, kulturní a hospodářskou metropolí, důležitou dopravní křižovatkou a také naším nejvýznamnějším veletržním městem. Je sídlem Nejvyššího ústavního soudu a Nejvyššího státního zastupitelství.

Park hotel Brno mapa

Mezi nejvýznamnější turistické zajímavosti patří

Minoritský klášter
s kostelem sv. Janů, loretánskou kaplí a Svatými schody je nejcennější barokní brněnská památkou;

náměstí Svobody
dříve nazývané Dolní trh či Velký rynk. Nachází se zde barokní morový sloup a renesanční Schwanzův dům;

Dominikánské náměstí
s Novou radnicí, dominikánským klášterem a historickým domem pánů z Kunštátu a Poděbrad;

Stará radnice
se známým Brněnským drakem, kolem a věží, z které je nádherný pohled po celé historické části města;

Zelný trh
zdobený kašnou Parnas a sloupem Nejsvatější Trojice je obklopeno barokními paláci (Dietrichsteinský palác, kde sídlí Moravské zemské muzeum);

Kapucínské náměstí
s klášterem kapucínů, v jehož areálu je i známá hrobka s mumiemi;

Petrov
s významnou dominantou chrámu sv. Petra a Pavla;

hrad Špilberk
nabízí nejen prohlídku pevnosti, ale také kasemat, kde se nachází stálá expozice barokního pevnostního stavitelství a vězeňství josefínské doby. Hradní věž je upravena na rozhlednu.

vila Tugendhat
v Černopolní ulici 237. Jedná se o mimořádně významný funkcionalistický rodinný dům, vystavěný pro manžele Tugendhatovy v letech 1929-1930 podle projektu světově významného architekta L. Mies van der Rohe. Před vlastní návštěvou je nutné se objednat na tel: 545 212 118, prohlídky jsou od 10.00 – 18.00 hod.

Moravský kras – www.blansko.cz

je dosažitelný velmi dobře autem. Vhodným výchozím bodem je parkoviště u hotelu Skalní mlýn.

  • Odtud je asi 100 m ke Kateřinské jeskyni.
  • K nejslavnější Punkevní jeskyni lze pohodlně dojet vláčkem. Prohlídka jeskyně je za příznivých podmínek (výška podzemní řeky Punkvy) zpestřena projížďkou v lodičkách (prohlídku jeskyně ale doporučujeme objednat předem, tel: 516 413 575).
  • Další atraktivností je propast Macocha, ke které vede přímo od Punkevní jeskyně lanovka.
  • Nádherná Sloupsko-Šošůvská jeskyně je z nedostatku času hodně opomíjena, ale podle mého vlastního názoru ji lze přiřadit přívlastek „nejkrásnější“. Je dostupná buď krátkou pěší procházkou od propasti Macocha, lépe však autem.

Slavkov u Brna – www.zamek-slavkov.cz,

ve světě známý jako Austerlitz, se proslavil zejména díky:

  • bitvě tří císařů, která se zde odehrála 2. prosince 1805. Francouzská armáda pod Napoleonovým velením v ní porazila spojenecká rusko-rakouská vojska. Toto vítězství je považováno za jeden z největších úspěchů francouzského císaře. K výročí bitvy se každoročně pořádají vzpomínkové a pietní akce.
  • Slavkov zahrnuje nejen slavné bojiště, ale také barokní zámek, park o rozloze 16 ha s bohatou sochařskou výzdobou významného italského sochaře Giovanni Giulianiho. 

 

Veslařská 250, 637 00 Brno, CZ
E-mail: recepce
facebook tel: +420 - 543 23 63 50
fax: +420 - 543 23 51 91

TOPlist